Following are the advance pairings for the District 6-AA Tournament this Friday and Saturday at the Altoona High School Fieldhouse. Pairings are in order of brackets. Each listing includes the wrestler’s seed, name, school abbreviation in parentheses, and record (where available). At the end is a key to school abbreviations.

106 Pounds

First Round

(1) Coen Bainey (BEA), Fr. 28-5 vs. (16) Malik Tisinger (BM), Fr. 1-8; (9) Chase Fleshman (PV), Fr. 14-13 vs. (8) Kaleb Sallurday (WB), Fr. 14-12; (5) Landon Dunsmore (H), Fr. 23-11 vs. (12) Caden Milne (R), So. 9-15; (13) Nate Storm (G), Fr. (6-8) vs. (4) Korry Walls (T), Fr. 21-8; (3) Jude Martyak (FH), Jr. 13-9 vs. (14) Brody Vinglish (PC), Jr. 8-11; (11) Cam Stewart (MC), Fr. 10-13 vs. (6) Jaxon Matthews (C), So. 19-13; (7) Nathan Rabenstein (BA), So. 15-8 vs. (10) Person Price (MU), Fr. 10-10; (15) Ethan Christie (WH), Fr. 3-4 vs. (2) Josh Herbert (LV), Fr. 22-6.

113 Pounds

First Round

(1) Hunter Walk (T), Jr. 28-4 receives a bye; (17) Landen Pase (WB), Fr. 16-10 vs. (16) Eden Wagner (H), So. 15-14; (9) Liam Cornetto (MC), Fr. 16-9 receives a bye; (8) Ethan Zukus (R), Jr. 13-8 receives a bye; (5) Jeffre Pifer (BEA), Fr. 19-8 receives a bye; (12) James Brown (LV), So. 11-9 receives a bye; (13) Tyler Besieger (C), Fr. 17-9 receives a bye; (4) Zeke Dubler (G), Fr. 28-3 receives a bye; (3) Easton Toth (FH), So. 19-9 receives a bye; (14) Alyana Gil (PC), Sr. 7-8 receives a bye; (11) Anthony Court (P), So. 21-12 receives a bye; (6) Nick Coudriet (PO), So. 21-9 receives a bye; (7) Zach Brandis (CC), Sr. 10-5 receives a bye; (10) Justin Darlington (PV), Jr. 19-8 receives a bye; (15) Connor LaMantia (WH), Jr. 9-16 vs. (18) Isaac Kellichner (U), Sr. 8-10; (2) Bryce Beatty (MU), Jr. 29-3 receives a bye.

120 Pounds

First Round

(1) Cooper Gilham (BEA), Jr. 28-8 receives a bye; (17) Nathanael Allison (JV), Sr. 8-15 vs. (16) Brayde Furman (B), Jr. 10-13; (9) Caden Chilcote (MU), So. 18-9 receives a bye; (8) Austin Syfert (R), So. 20-9 receives a bye; (5) Ashton Sipes (T), So. 15-8 receives a bye; (12) Carter Gilmore (MC), So. 7-12 receives a bye; (13) Nick Bryan (PO), Sr. 7-16 vs. (20) Ryan Malone (BA), Jr. 2-9; (4) Tanner Kushner (WH), Sr. 23-14 receives a bye; (3) Ian Crouch (C), Jr. 29-5 receives a bye; (19) Mason St. Clair (G), Jr. 7-15 vs. (14) Cole Hicks (SH), So. 11-11; (11) Jestin Poruban (PC), Sr. 12-15 receives a bye; (6) Jake Ball (MV), So. 19-6 receives a bye; (7) Tony Dipole (FH), Jr. 11-5 receives a bye; (10) Tanner Trusik (P), So. 17-14 receives a bye; (15) Hayden Yearick (PV), So. 8-13 vs. (18) Bruce Krieger (LV), Fr. 6-12; (2) Roland Mills (H), Sr. 31-5 receives a bye.

126 Pounds

First Round

(1) Jackson Arrington (FH), So. 22-1 receives a bye; (17) Tucker Klutz (LV), So. 5-13 vs. (16) Caleb Shore (R), Jr. 4-10; (9) Scott Frantz (PO), So. 6-16 receives a bye; (8) Nate Long (PV), So. 8-9 receives a bye; (21) Parker Johnson (WB), So. 2-21 vs. (12) Brandt Patterson (PC), So. 10-16; (13) Nick Kost (BA), Fr. 8-12 vs. (20) Adam Blaues (B), Fr. 3-14; (4) Issac Westrick (CH), So. 16-10 receives a bye; (19) Tyler Doster (P), So. 3-22 vs. (14) Grace Stem (BEA), So. 6-10; (11) Collin Sparr (JV), Jr. 11-10 receives a bye; (6) Kevin Morehouse (MU), Sr. 22-8 receives a bye; (7) Daniel Lazor (CC), Sr. 18-9 receives a bye; (10) Caden Reamer (H), Sr. 11-10 receives a bye; (15) Hunter Knisely (CK), Fr. 10-13 vs. (18) Caden Scott (SH), So. 5-10; (2) Suds Dubler (G), So. 25-4 receives a bye.

132 Pounds

First Round

(1) Brock McMillen (G), Jr. 24-3 receives a bye; (17) Tanner Trybus (CH), Fr. 10-15 vs. (16) Xander Shank (BA), So. 8-11; (9) Alex Richner (MV), Sr. 17-6 receives a bye; (8) Gabe Dunkelberger (PO), Sr. 19-10 receives a bye; (5) Roy Dunn (WH), Jr. 21-12 receives a bye; (21) Michael Cratty (R), Jr. 1-12 vs. (12) Michael Dishing (U), Sr. 12-12; (13) Isaac Packer (BEA), So. 11-9 vs. (20) Sebastian Blauser (B), So. 3-18; (4) Hunter Armstrong (MC), Sr. 25-9 receives a bye; (3) Noah Teeter (FH), So. 18-10 receives a bye; (19) Luke Knisely (C), So. 1-11 vs. (14) Malachi Thompson (PV), So. 10-13; (11) Morgan McDivitt (H), Jr. 11-17 vs. (22) Conner Bordas (WB), So. 0-2; (6) Cole Claycomb (CK), Fr. 21-4 receives a bye; (7) Ryan Harbert (LV), So. 21-4 receives a bye; (10) Mason Walls (T), Sr. 11-7 receives a bye; (15) Austin Link (PC), Jr. 9-8 vs. (18) Cole Keiper (CC), Jr. 4-20; (2) Amonn Ohl (SJ), Jr. 22-7 receives a bye.

138 Pounds

First Round

(1) Zack Witmer (SJ), Jr. 25-4 receives a bye; (17) Tyler Hess (C), Fr. 13-15 vs. (16) Tyler Dellavella (CH), So. 7-16; (9) Chandler Lauer (H), Sr. 20-11 vs. (24) Michael Miller (JV), So. 3-10; (25) Ben Plowman (LV), So. 1-6 vs. (8) Cade Keithley (CK), Sr. 13-6; (5) Garret Misiura (G), Jr. 16-6 receives a bye; (21) Tyler McCaulsky (BA), Jr. 2-9 vs. (12) Zane Blackburn (WH), Sr. 12-12; (13) Joey Dignan (PC), Sr. 15-10 vs. (20) Carl McCullough (MC), Sr. 5-9; (4) Allen Mangus (R), Jr. 18-7 receives a bye; (3) Chase Chapman (PO), Sr. 22-8 receives a bye; (19) Austin Shoff (MV), So. 9-9 vs. (14) John Myers (WB), Fr. 14-11; (11) Cole Stuchal (B), Fr. 20-11 vs. (22) Evan Herrington (SH), Jr. 5-13; (6) Dustin Finn (FH), Fr. 19-10 receives a bye; (7) Adam McCullough (CC), Jr. 18-10 receives a bye; (23) Gavin Frazell (T), So. 1-20 vs. (10) Zander Ballock (BEA), Jr. 15-8; (15) Josh Joseph (U), Sr. 6-4 vs. (18) Deegan Rittenhouse (MU), Fr. 9-17; (2) Clayton Royer (PV), Sr. 27-5 receives a bye.

145 Pounds

First Round

(1) Erik Gibson (FH), So. 30-1 receives a bye; (17) Nathan Little (PC), So. 9-17 vs. (16) Dillon Weber (U), Sr. 6-10; (9) Adam Lechleitner (CC), Jr. 16-9 receives a bye; (8) Scott Berardinelli (P), Jr. 21-11 receives a bye; (5) Tristan Rutter (G), Sr. 27-8 receives a bye; (21) Mike Lavallee (SJ), Sr. 2-19 vs. (12) Aaron Myers (WB), Fr. 11-12; (13) Micah Fetterolf (PV), So. 13-12 vs. (20) William Park (C), Sr. 1-10; (4) Noah Korenoski (WH), Sr. 26-9 receives a bye; (3) Cooper Warshel (R), Jr. 26-4 receives a bye; (19) Calvin Rombaugh (MC), So. 3-16 vs. (14) Dominick Maloney (T), So. 8-12; (11) Landon Bungo (BA), Jr. 14-12 vs. (22) Thomas McDivitt (H), Fr. 0-5; (6) Austin Foster (PO), So. 16-5 receives a bye; (7) Jalen Kovac (CH), Sr. 8-4 receives a bye; (23) Samuel Wagner (JV), Jr. 0-4 vs. (10) Brandon Runk (SH), Jr. 12-4; (15) Khorter Drury (LV), So. 6-13 vs. (18) Zach McGeary (CK), So. 4-12; (2) Gage McClenahan (BEA), Sr. 28-1 receives a bye.

152 Pounds

First Round

(1) Caleb Dowling (SJ), Sr. 32-4 receives a bye; (17) Ty Stockley (CH), Fr. 13-3 vs. (16) Nathan Shaffer (P), Sr. 16-11; (9) Wyatt Campbell (SH), Sr. 18-7 vs. (24) Aaron Domanick (MV), So. 1-15; (25) Robert Lazer (CC), So. 0-6 vs. (8) Braden Phister (PC), Jr. 15-12; (5) Aiden Taylor (BA), Jr. 25-5 receives a bye; (21) Gabe McMahon (JV), Sr. 7-9 vs. (12) Alex Dunkelberger (PO), Sr. 8-8; (13) Levi Brown (CK), Sr. 17-7 vs. (20) Jason Cutuli (R), Jr. 8-11; (4) Ryan Weyandt (FH), Jr. 25-6 receives a bye; (3) Hudson Holbay (WH), Jr. 28-4 receives a bye; (19) Aiden Cattau (MC), Jr. 8-14 vs. (14) Payton Matson (LV), Sr. 14-12; (11) Tanner Hall (C), Jr. 17-13 vs. (22) Darius Shaw (BM), Jr. 4-4; (6) Will Herring (WB), Jr. 19-7 receives a bye; (7) Baine Seilhamer (G), Jr. 10-3 receives a bye; (23) Jermaine Myers (T), Fr. 2-15 vs. (10) Drew Koleno (BEA), Sr. 12-9; (15) Jayce Reck (MU), So. 15-10 vs. (18) Adrian Lender (H), Sr. 8-15; (2) Malachi DuVall (PV), Jr. 27-3 receives a bye.

160 Pounds

First Round

(1) Keegan Rothrock (SJ), Sr. 26-5 receives a bye; (17) Hayes Jones (WB), Jr. 7-17 vs. (16) Ethan Sanders (PC), Sr. 8-9; (9) Jon Wolford (P), So. 25-8 receives a bye; (8) Hunter Holbay (WH), Jr. 18-4 receives a bye; (5) Kobe Harr (CK), Sr. 19-1 receives a bye; (12) Niko Smeal (MV), So. 13-9 receives a bye; (13) Lane Kocher (C), Sr. 11-12 vs. (20) Jordan Snyder (T), So. 1-4; (4) Alex Taylor (BA), Jr. 24-4 receives a bye; (3) Ethan Marcozzi (BM), Jr. 20-6 receives a bye; (19) Brayden DiPaolo (R), So. 4-16 vs. (14) Jon Hajzus (CC), So. 11-14; (11) Micahel Vasbinder (FH), Jr. 9-6 receives a bye; (6) Briar Deline (H), Jr. 21-9 receives a bye; (7) Noah Foltz (BEA), So. 19-9 receives a bye; (10) Kyrie Miller (LV), Sr. 15-9 receives a bye; (15) Cole Felker (PV), So. 5-1 vs. (18) Connor Seiber (MU), Jr. 6-12; (2) Hunter Weitoish (PO), Jr. 24-4 receives a bye.

170 Pounds

First Round

(1) Tyler Stoltzfus (SJ), Sr. 31-1 receives a bye; (9) Dom Shaw (PO), So. 5-8 vs. (8) Gage Peters (H), Sr. 16-10; (5) Isaac Watson (JV), Sr. 19-3 vs. (12) Tyce Cantolina (WB), So. 10-10; (13) Matthew Knepp (BEA), So. 6-16 vs. (4) Alex Weaver (T), JR. 17-8; (3) Zach Weakland (CH), Jr. 19-10 vs. (14) Ryan Jones (LV), Jr. 4-6; (11) Felice Panebianco (WH), So. 6-8 vs. (6) Dristen Wolfe (PV), Jr. 15-9; (7) Jake Davis (PC), Sr. 19-11 vs. (10) Michael Fowkes (C), Sr. 9-7; (15) Jason Pluebell (BA), Fr. 3-11 vs. (2) Jacob Sabol (R), Jr. 28-3.

182 Pounds

First Round

(1) Myles Baney (H), Jr. 25-6 receives a bye; (17) Isaac Piper (LV), So. 8-13 vs. (16) Kalvin Pringle (R), Sr. 5-8; (9) Keegan Whitfield (MC), Sr. 11-10 receives a bye; (8) Zack Lash (T), So. 16-12 receives a bye; (5) Mason Muto (WH), Sr. 27-receives a bye; (12) Britton Spangle (G), Fr. 13-13 receives a bye; (13) Will Harkleroad (MU), So. 12-11 vs. (20) Breydan Whisler (SH), So. 5-17; (4) Kole Lichtenfels (BM), Sr. 19-12 receives a bye; (3) Andrew Sharer (PV), Sr. 12-1 receives a bye; (19) Ben Detwiler (C), JR. 5-7 vs. (14) Zach Cunningham (BA), Jr. 12-12; (11) Ryan Shaw (FH), So. 11-12 receives a bye; (6) Ethan Yingling (WB), Jr. 23-5 receives a bye; (7) Ethan Kubat (CC), So. 21-9 receives a bye; (10) Ben Carolus (JV), So. 15-6 receives a bye; (15) Brady Proctor (BEA), Jr. 5-5 vs. (18) Mason Bell (B), Fr. 8-14; (2) Ian Eckenrode (CH), Jr. 29-2 receives a bye.

195 Pounds

First Round

(1) Tanner Dluhos (WH), Jr. 30-6 receives a bye; (17) Caelob Packer (PV), Sr. 5-15 vs. (16) Killian McWhorter (LV), So. 5-15; (9) Ethan Eicher (C), So. 20-10 receives a bye; (8) David Honan (MV), So. 14-11 receives a bye; (5) Dominic Caracciolo (BA), So. 18-9 receives a bye; (12) Luke Hribar (FH), Sr. 9-14 receives a bye; (13) Chandler Burns (BEA), So. 10-13 vs. (20) Billy Gaston (MC), Jr. 0-2; (4) Zack Peck (H), Sr. 19-12 receives a bye; (3) Seth Dudurich (G), Sr. 27-7 receives a bye; (19) Nick Lewis (T), Jr. 1-5 vs. (14) Daniel Wagner (JV), Jr. 5-11; (11) Brody Pyles (SH), Jr. 12-9 receives a bye; (6) Cody Mocek (B), Sr. 20-11 receives a bye; (7) Clayton Arnold (MU), Jr. 17-10 receives a bye; (10) Billy Bumbarger (WB), So. 12-14 receives a bye; (15) Jake Wentz (CC), So. 10-14 vs. (18) Kaileb Ghezzy (R), So. 4-17; (2) Parker Moore (PO), Jr. 25-5 receives a bye.

220 Pounds

First Round

(1) Jake Ryan (MU), Sr. 30-1 receives a bye; (17) Dan Smith (MC), So. 4-17 vs. (16) Logan Shaftic (LV), So. 4-10; (9) Austin Wagner (PC), Fr. 16-9 receives a bye; (8) Zane Miller (CH), Fr. 15-10 receives a bye; (5) Tyler Anderson (PO), Sr. 13-9 receives a bye; (12) Dalton Gable (FH), So. 10-14; (13) Rylee Brungart (PV), So. 7-13 receives a bye; (4) Gabriel Kennedy-Citeroni (B), Sr. 23-11 receives a bye; (3) David Close (BEA), Sr. 23-8 receives a bye; (19) Brett Long (U), Jr. 3-11 vs. (14) TJ Wilson (JV), Jr. 6-8; (11) Nate Jennings (BA), So. 7-12 receives a bye; (6) Noah Gresh (WH), Jr. 14-12 receives a bye; (7) Gunner Singleton (H), Fr. 13-14 receives a bye; (10) Jason Barr (T), So. 9-11 receives a bye; (15) Ethan Cafeo (R), So. 9-14 vs. (18) Sam Eger (C), So. 2-13; (2) Cory Johnston (G), Sr. 29-3 receives a bye.

285 Pounds

First Round

(1) Marvin Beatty (MC), Jr. 29-3 receives a bye; (9) Brad Miller (B), Fr. 12-16 vs. (8) Wyatt Holsinger (C), Fr. 11-7; (5) Kyle Jasper (G), Sr. 22-9 vs. (12) Nathan Beers (MV), Sr. 2-17; (13) Ben Balthaser (LV), Sr. 2-3 vs. (4) JD Black (R), Sr. 16-4; (3) Evan Pellegrine (BA), Sr. 24-4 receives a bye; (11) Mike Dawson (CC), So. 7-19 vs. (6) Chase Klinger (PO), So. 13-6; (7) Max Clevenger (U), Jr. 14-8 vs. (10) Parker Allen (T), Jr. 8-15; (2) Max Yonko (WH), Sr. 28-4 receives a bye.

Key To Team Abbreviations

Bald Eagle Area (BEA); Bellwood-Antis (BA); Bishop McCort (BM); Blairsville (B); Cambria Heights (CH); Central (C); Central Cambria (CC); Claysburg-Kimmel (CK); Forest Hills (FH); Glendale (G); Huntingdon (H); Juniata Valley (JV); Ligonier Valley (LV); Marion Center (MC); Moshannon Valley (MV); Mount Union (MU); Penn Cambria (PC); Penns Valley (PV); Philipsburg-Osceola (PO); Portage (P); Richland (R); St. Joseph’s Catholic Academy (SJ); Southern Huntingdon (SH); Tyrone (T); United (U); West Branch (WB); Westmont-Hilltop (WH).

(0)comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.